Dechová hudba Vřesovanka

O kapele

Dechová hudba Vřesovanka vznikla v r.1975 z původní dechovky osvětové besedy ve Vřesovicích. Od vzniku dechovky byl kapelníkem Vladimír Žoch, po jeho odchodu do muzikantského nebe převzal kapelnické žezlo jeho syn Martin Žoch.

Vřesovanka je jednou z mála hanáckých dechovek, které tak dlouhou dobu a s takovým úspěchem působí v regionu i mimo něj. Navíc často vystupovala i v zahraničí (v bývalé NDR, později v Rakousku a Itálii).

V osmdesátých letech se pravidelně zúčastňovala krajských soutěží o Zlatou křídlovku; v r.1987 byla v této soutěži druhá. Vystupovala i v televizi, v začátku sedmdesátých let spolupracovala se dvěma národopisnými soubory mladých – Vřesováčky. Kapela několikrát vystupovala i v Praze, např. při znovuotevření Národního divadla v r.1985 reprezentovala prostějovský okres, doprovázela prostějovské sokoly na obnovených všesokolských sletech v r.1994, r.2000 a r.2006. V poslední době pořádá v obci, okolí i v Prostějově populární adventní koncerty; samozřejmě hraje i na společenských plesech, zábavách a slavnostech.

V roce 2000 nahrála Vřesovanka hudební nosiče: „Bílé Vánoce – Vřesovanka“ (16 skladeb s vánoční tematikou) a „Vřesovanka jubilejní“ (22 skladeb českých autorů včetně skladeb dirigenta a „dvorního skladatele“ Vřesovanky Štěpána Chromého). Koncem roku 2004 nahrála Vřesovanka ve studiu v Dolních Bojanovicích dalších 14 skladeb s titulem nosiče „Tím hanáckým krajem“.

Úspěšným koncertem na zámku koncem června 2006 oslavila za velké účasti posluchačů Vřesovanka 30. výročí svého založení. Každoročně se ve Vřesovicích potkávají dechové hudby na již známém festivalu Pod hanáckým nebem, který neustále láká víc a víc posluchačů. V obci má spolehlivé zázemí, počínaje zkušebnou v zámku, přes pochopení a podporu obecního úřadu až k radosti, kterou rozdávají muzikanti svou hudbou občanům a také možností mladých s muzikantským talentem zahrát si v dobré kapele.

Kontakt

1 + 6 =